hijyen otel logo transparan.png

Hijyen Otel yaklaşımı

Dünyamızın yaşadığı Covid 19 Virüs salgını ile değişen ve yeniden dizayn edilen yaşam standartları, beklentiler, ihtiyaçlarımız ile beraber turizm hareketlerinde de yaşanan değişim; yeni turizm çeşitlerinin önceliklerinin ve standartlarının belirlenmesi sürecini tetiklemiştir. Bu faaliyetler kapsamında oluşturulmuş hijyen otel yaklaşımı sayfamızı dikkatlerinize sunarız.

Hijyen Otel Yaklaşımımız ile sizlere hem kamunun, hem de sektör paydaşlarının kabul ettiği evrensel kurallar kapsamında; bir standart sunmaktayız. Sunulan bu standartlar tesislerimizin hijyeninin nasıl sağlandığını, üretimin hangi aşamalardan geçerek, hangi malzemeler kullanılarak yapıldığını, nelere dikkat edildiğini ve dahi oluşturulan ürünün devamlılığı aşamasında, denetim süreçlerini sizlere aktarmaktadır. 

Söz konusu değişimlere paralel hazırladığımız, işletmelerimizin uymak anlamında konaklama işletmeciliği sorumluluğunda katkı sağladığı; "HİJYEN OTEL YAKLAŞIMI" mızın standartları aşağıda verilmektedir. T.C KÜLTÜR TURİZM BAKANLIĞI, Sağlıklı Turizm Sertifika programı, Dünya Sağlık Örgütü Konaklama sektörü tedbirleri, Hijyen Eğitimi Yönetmeliği başta olmak üzere, Geçmiş tecrübelerimizden ve hep beraber yaşadığımız güncellemelerden yararlanarak hazırladığımız  standartlarımızın, olası eksiklikleri ise siz değerli misafirlerimiz öneri, gözlem ve deneyimleri ile gelişecek olduğuna inanmaktayız . Bu anlamda lütfen bizlerle iletişime geçerek önerilerinizi paylaşınız.

1•Her şeyin başında: Çalışanlarımızın hepsinin hijyen eğitimlerini tamamlayarak, kanun koyucu tarafından yapılması gereken tüm testleri yaptırarak, ayrıca klinik durumlarını her an kontrol etmekteyiz.

2•Yataklarımız üzerindeki yatak örtüleri - runner - süs yastıkları gibi aksesuarlarımızı kullanımdan kaldırdık. 

3•Odalar ve diğer kapalı alanlardaki camlarımızı günlük rutin temizlik esnasında açık bırakıp; temizlik sonrası en az 1 saat havalandırmaktayız.

4•Oda temizliğini yapan çalışanımızın ellerini yıkadıktan sonra eldiven giydirip, temizliğin eldivenli ellerle yapmasını sağlamaktayız. Her oda temizliğinden sonra eldivenlerini çıkartıp ellerini tekrar el yıkama prensipleri kapsamında yıkatıp, tek kullanımlık üst giysileri, bone ve tek kullanımlık maske, eldiven ekipmanlarını bir sonra ki oda temizliği öncesinde yenilerini giydirerek yaptırmaktayız.

5•Genel temizliğimizi su ve standartı kabul edilmiş belgelenmiş deterjanla yapmaktayız.

6•Özellikle misafirlerimizin ve bizlerin elleri ile sık dokunulan yüzeyler olan; kapı kolları, bataryalar, tırabzanlar, sık dokunulan düğmeler, telefon ahizesi, televizyon ve klima kumandası, ortak kullanım alanlarındaki tuvalet ve lavabo temizliğine özen gösterip; bu alanların temizliği için su ve deterjan ile temizlik yapıldıktan sonra 1:100 oranında sulandırılmış çamaşır suyu (SodyumhipokloritCas No: 7681-52- 9) veya klor tablet (ürün tarifine göre) kullanmaktayız.

7•Bardak ve tabak gibi ortak kullanılan eşyalar her kullanım sonrasında su ve deterjanla yıkamaktayız. Kullanımına kadar temiz bir ortamda saklamaktayız.

8•Misafirinizin kullandığı tekstil (nevresim, çarşaf, havlu vb.) ürünleri katlayarak bohçalayıp, toz ve partikül oluşumuna izin vermeyecek (çırpma ve silkeleme yapılmadan) şekilde toplamakta ve tek kullanımlık plastik poşetlere koyarak ağızlarını kapatarak odalardan çıkarmaktayız.

9•Çarşaf ve havlu gibi tekstil ürünleri ise 60-90°C’de deterjan ile çamaşır makinesinde, çamaşır makinelerinde kullanılan çamaşır suyu katılımı ile yıkamaktayız.  

10•Havuzlarımızın (varsa) klor düzeylerinin mevzuatta belirlenen düzeyde olmasına dikkat ederek, rutin kontrolleri ölçüp listelemekteyiz.

11•Sauna, masaj salonu, hamam, spor salonları ve çocuk oyun alanları gibi alanlarımızı ( varsa) kullanıma kapattık.

12•Odalarda bulunan klimaların üretici talimatları doğrultusunda düzenli bakımlarını yaptırıp flitre temizliklerini standartı kanıtlanmış ve belgelenmiş hijyen sıvılar ile periyodik olarak temizlemekteyiz.

13•Odalarımızda anti baktariyel jeller bulundurmaktayız. 

14•Odalarımızda kullanılan şampuan-sabun-duş jeli vs temizlik malzemelerinin hepsini tek kullanımlık olarak düzenledik.

15•Tuvalet kağıdı- peçete- kağıt havlu gibi devamında kullanılabilecek malzemeleri konaklaması biten her misafirimizden sonra kullanıma kalan miktarı olmasına rağmen tekrar kullanıma sunmayarak yeni ekipmanı kullanıma sunmaktayız. 

16*Tüm genel alan, oda katları, reception, genel lavabo vb tüm alanlarda anti baktariyel jel kullanım ekipmanlarını servis etmekteyiz.  

17•Misafirlerimizin tesislerimize gelişlerindeki 3 hafta öncesine yönelik öykülerini giriş anında sağlık bakanlığı algoritmasında almaktayız. Şüpheli görülen hususları anında yetkili kurum kuruluşlarla paylaşmaktayız. 

18•Girişlerde giriş işlemlerini regıster card doldurma- imzalama vb işlemleri ortak malzemeler kullanmadan (kalem- kağıt vb) yapmaktayız.

19•Masalar arası mesafelerimizi 1,5 m olarak belirledik; loby lerimizdeki oturma dinlenme alanlarının aralarını da ki mesafeleri bu anlamda belirledik ve gerekli tedbirleri aldık .

20•Misafirlerin kişisel eşyalarına temas eden çalışanlarımızı, bu tür işlemler sonrasında derhal ellerini yıkaması veya alkol bazlı el antiseptiği ile el temizliği yapmasını sağlamaktayız.

21•T.C Sağlık Bakanlığı, T.C Turizm ve Kültür Bakanlığı bilgilendirme yazı ve afişlerini tesislerimizin ilgili tüm alanlarında yayınlayarak, bilinç ve farkındalık konusunda misafir ve çalışanlarımıza bildirimde bulunmaktayız. 

22•İsraf konusunda farkındalığı önceleyen yaklaşımımız ile tüm ünitelerimizde ihtiyaç fazlası üretim ve aşırı sarfiyattan kaçınacak tedbirler almaktayız.   

tatilinizi ihtiyaçlarınız belirlesin.png